Czy ocieplanie pianką można wykonywać zimą?

Pytanie o możliwość wykonywania izolacji natryskowej w okresie zimy pojawia się bardzo często, ale nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Potrzeba więcej informacji, aby jednoznacznie stwierdzić czy można wykonywać izolacje pianką w okresie zimy, w temperaturach minusowych. Podstawową sprawą w tym przypadku jest określenie takich elementów jak:
  • rodzaj pianki poliuretanowej (otwarto-komórkowa czy zamknięto-komórkowa);
  • model pianki czyli właściwości konkretnego materiału;
  • temperatura powietrza, temperatura otoczenia;
  • temperatura powierzchni, na którą będziemy nanosić warstwę izolacji.
Jeżeli sprawa dotyczy docieplenia poddasza pianką otwarto-komórkową, to tutaj wszystko jest dość proste, należy zadbać o właściwą temperaturę, aby spełnić wymagania producenta materiału, ale w większości przypadków jest to możliwe do osiągnięcia, czyli wykonanie ocieplenia pianką w okresie zimowym jest możliwe. Chcąc skutecznie wykonać ocieplenia poddasza należy podgrzać wnętrze obiektu, jednocześnie sprawdzając temperaturę powierzchni, na którą będziemy nanosić piankę. Nasza firma do sprawdzania temperatur stosuje termometry i kamerę termowizyjną. Posiadamy także nagrzewnice, które w krótkim czasie są w stanie zagwarantować odpowiednie temperatury.

Inaczej należy potraktować jednak izolacje wykonywane na zewnątrz. Większość firm nie wykonuje izolacji natryskowych, piankami zamknięto-komórkowymi w okresie zimowym. Istnieją jednak takie pianki, które dają się nakładać nawet w temperaturze -7 stopni Celsjusza. Materiał taki jest jednak droższy i z przyczyn finansowych nie każdy chce decydować się na wykonanie tej pracy w takich warunkach.

Tą informację można więc podsumować w następujący sposób: istnieje możliwość wykonywania ocieplenie pianką poliuretanową w okresie zimowym, ale należy brać pod uwagę, że firma natryskowa musi dołożyć więcej pracy, aby takie ocieplenie wykonać lub należy zastosować odpowiedni materiał, który umożliwia pracę w niskim temperaturach.