Czy pianka poliuretanowa chłonie wodę - wilgoć i pianka PUR?

Jeżeli interesują się Państwo wykonaniem izolacji pianką poliuretanową to z całą pewnością spotykają się Państwo także z różnymi opiniami na jej temat. Najgorsze jest jednak to, że są to często bardzo skrajne opinie, niekiedy opinie wygłaszane przez "fachowców", którym się "coś wydaje", albo, że "coś takiego słyszeli". Trudno jest jednak oczekiwać od takich rozmówców solidnych argumentów, są to raczej argumenty na zasadzie "nie bo nie". Zdarza mi się czasami zajrzeć na jakieś forum budowlane, ale szczerze powiedziawszy, pomimo, że jestem gadułą, nie zamierzam zabierać głosu w ten sposób. Zdecydowanie wolę napisać coś na naszej firmowej stronie, a mam sygnały, że chętnie ją Państwo czytają. Z resztą o temacie opinii na forach pisałem już artykuł, który można przeczytać tutaj.

Mam świadomość, że informacje wprowadzające w błąd znajdują się również na wielu stronach internetowych firm, które zajmują się natryskiem. Usprawiedliwieniem może być tutaj to, że niestety część tekstów na stronie jest pisana przez specjalistów od pisania tekstów czy tworzenia stron internetowych. Wyszukują oni jakieś informacje, również te na forum, a następnie, bez żadnej refleksji tworzą opisy na stronach, gdzie np. opisując zalety pianki poliuretanowej (i wady wełny) mówią o tym, że pianka uszczelnia dach przed przeciekaniem. Takie teksty trzeba usprawiedliwić. Nie jest również tak, że jak jakiś wykonawca izolacji natryskowych nie ma talentu do pisania tekstów, to od razu nie może być dobrym fachowcem. Być może znajdzie się jakiś odsetek również takich wykonawców (czarne owce znajdą się wszędzie), którzy rzeczywiście cały czas wierzą w slogany i wyczytane na forach wiadomości, że pianka uszczelnia albo, że 10 cm pianki zastępuje 30 cm wełny. Warto więc zadzwonić do firmy natryskowej i porozmawiać, posłuchać, co osoba obsługująca ma do powiedzenia.

Przechodząc jednak do rzeczy musimy odpowiedzieć na ważne pytanie: Czy pianka poliuretanowa chłonie wodę? Każda odpowiedź jest tutaj poprawna ponieważ pianka PUR otwarto-komórkowa chłonie wodę, a pianka zamknięto-komórkowa nie chłonie wody. Tak należy to w wielkim skrócie powiedzieć. Pianki otwarto-komórkowe używane są głównie jako izolacja termiczna i akustyczna poddaszy użytkowych. Jak wiemy materiały i niższej gęstości dobrze pochłaniają dźwięki i dlatego stosowanie pianki otwarto-komórkowej na poddaszu jest tak popularne. Pianka ta również chłonie wodę - jest przecież materiałem paroprzepuszczalnym więc naturalną rzeczą jest to, że w procesie dyfuzji pary wodnej część tej wody może znajdować się w warstwie izolacji. Jasną rzeczą jest, że mówimy tutaj o parze wodnej, czyli o wodzie w stanie gazu. Ten gaz przy gwałtownym schłodzeniu, które na szczęście w piance o konkretnej grubości nie może wystąpić, będzie zmieniał swój stan skupienia, z gazowego na płynny. O powstawaniu tzw. punktu rosy napisano także wiele ciekawych artykułów.

Jeżeli jednak przeanalizujemy parametry techniczne poszczególnych pianek, te parametry, które zapisane są w Deklaracji Właściwości Użytkowych (w skrócie DWU) to zauważymy, że poszczególne pianki otwarto komórkowe mają także różną nasiąkliwość, która jest mierzona przy krótkotrwałym, częściowym zanurzeniu. I tu pojawiają się także różne głosy i spory, która jest lepsza, czy ta o niskiej nasiąkliwości czy ta o wysokiej nasiąkliwości? Być może warto będzie kiedyś napisać o tym jeszcze jeden ciekawy artykuł, a tymczasem informacje na ten temat pozostawiamy naszym Klientom, gdyż zawsze staramy się dopasować odpowiednią piankę do różnych zastosowań. Zapraszam więc do kontaktu.