Czy pianka poliuretanowa jest szkodliwa - toksyczność pianki.

Temat toksyczności pianki jest bardzo aktualny. Z jednej strony istnieje spora grupa osób, które są zainteresowane wykonaniem ocieplenia pianką poliuretanową, a z drugiej strony w internecie brakuje publikacji na temat tego, czy pianka poliuretanowa jest szkodliwa. Tu trzeba wrzucić kamyczek do ogródka producentów pianek poliuretanowych i wykonawców, gdyż niestety rzadko się zdarza, aby razem z ofertą prezentowali oni odpowiednie atesty i certyfikaty, które przecież istnieją.

Zupełnie nie dziwi mnie fakt, że ktoś próbuje zniechęcać do stosowania pianki poliuretanowej do ocieplenia poddaszy - przecież na rynku istnieją inne, konkurencyjne materiały, a jedną z form promocji jest niestety również rozpowszechnianie negatywnych opinii na temat konkurencji. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pianka poliuretanowa jest ogromną konkurencją dla wielu firm. Nie mówię tu tylko o producentach, ale również o hurtowniach i sklepach budowlanych, w których na próżno szukać dobrej opinii o piance PUR. Zdarzają się wyjątki - sam na własne oczy widziałem baner reklamujący pianki natryskowe na ogrodzeniu jednej hurtowni budowlanej. Tu właściciel hurtowni zorientował się, że nie ma co walczyć z wiatrakami i rozszerzył swoją działalność właśnie o usługi natrysku pianki. Tylko w takiej sytuacji możemy się spotkać w takim miejscu z pozytywną opinią. Osoby prowadzące hurtownie, jeżeli nie wykonują takich usług, nie mają żadnego interesu - mało tego, rozpowszechnianie tej metody oznacza zagrożenie dla ich interesów. Tej sprawie jednak poświęcę oddzielny temat - teraz zajmiemy się "szkodliwością pianki poliuretanowej".

Pierwszą sprawą, którą należy bezwzględnie poruszyć to fakt, iż pianki poliuretanowe w różnej postaci są obecne w naszym życiu codziennym. Pianki do wykonywania izolacji poddaszy, ścian i fundamentów posiadają wszystkie niezbędne atesty, są produkowane zgodnie z obowiązującymi normami. W Polsce, każdy liczący się producent pianek może przedstawić Atest Higieniczny wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Myślę, że ten dokument powinien rozwiać wszelkie obawy, a osobom rozpowszechniającym nieprawdziwe informacje utrzeć nosa.

atest_pzhjpg

Prezentowane zdjęcie dotyczy atestu dla pianek natryskowych firmy Synthesia, które są stosowane przez naszą firmę najczęściej. Bardzo lubimy pracować piankami tej firmy, gdyż zauważamy kolosalną różnice w strukturze pianki i jej zapachu. Można powiedzieć, że praktycznie na drugi dzień po natrysku pomieszczenia nadają się do dalszej zabudowy. Sam proces natrysku również nie podrażnia błony śluzowej tak bardzo jak pianki innych producentów. Ale nie to jest tutaj najważniejsze.

Aby dobitniej podkreślić to, że pianki są bezpieczne dla ludzi, a dla alergików i astmatyków polecane szczególnie (brak pylenia), to trzeba sobie zdać sprawę  tego, że wokół nas pianki poliuretanowe są obecne na każdym kroku - dosłownie, na każdym kroku, gdyż bardzo często nasze buty, a konkretnie podeszwy wykonane są z pianek. Jeżeli pójdziemy do kina, zasiądziemy w wybranym rzędzie, aby zobaczyć interesujący film, to z całą pewnością nie będziemy zastanawiać się nad tym, że fotel, na którym siedzimy jest wykonany przy użyciu tego właśnie materiału.

fotelkinowyjpg

Precyzja, do której musimy przywyknąć, jako osoby zajmujące się natryskiem pianki, nakazuje poinformować, że do wytworzenia takiego fotela zastosowana jest pianka Syntheflex 9676L-TX-48, a żeby być precyzyjnym aż do bólu należy podać, że materiał powstaje z mieszania następujących skłądników:
  • SKŁADNIK A: Poliol 9676L-TX-48 Mieszanka polioli zawierająca katalizatory i środki spieniające;
  • SKŁADNIK B: Izocyjanian 5652 Prepolimer TDI modyfikowany MDI.
Co dodatkowo możemy przeczytać na stronie producenta? Otóż to, że "...kontakt poliuretanu ze skórą nie stanowi niebezpieczeństwa, ponieważ jest to jeden z najbardziej hypoalergicznych materiałów. Ta cecha spowodowała istotny wzrost jego użycia w sektorze wypoczynkowym, można zaobserwować wysoką skalę produkcji materacy zawierających warstwy poliuretanowe pomiędzy resztą materiałów."
Dalej możemy też przeczytać: "Giętka pianka poliuretanowa weszła w użycie do wyrobów foteli po jej uprzednim zastosowaniu przez NASA w latach siedemdziesiątych w celu zapewnienia większej wygody astronautom wytrzymującym wielką siłę podczas startu i lądowania. Producenci foteli kinowych potrafili zastosować tenże komfort w wyrobie siedzeń dzięki systemom poliuretanowym."

Oczywiście mógłbym jeszcze długo wymieniać elementy, do produkcji których wykorzystywane są poliuretany, a taka lista nie miałaby końca, począwszy od ubrań, sprzętu AGD, lodówek do samochodów, foteli czy specjalistycznych opon. Jedak najważniejszą sprawą jest zdrowie więc dla mnie absolutnym dowodem na bezpieczeństwo pianek poliuretanowych jest fakt ich użycia do budowy obiektów, w których wymagana jest najwyższa jakość higieniczna. Jak Państwo myślą, czy chłonie, w których przechowywana jest żywność nie zawierają pianek poliuretanowych? Otóż zawierają - nie ważne czy to jest mięso, mleko, masło czy może woda pitna, albo ziemniaki - te wszystkie miejsca izolowane są własnie piankami.

Staram się zrozumieć tych, którzy na siłę wmawiają piance szkodliwość. Jeżeli spotkają się z takimi argumentami jak w tym artykule, które obalą ich tezy, z całą pewnością wymyślą jakieś nowe, mniej lub bardziej niedorzeczne. Osobiście kieruję się w życiu podstawową zasadą: nie umiem zajmować się pracą, co do której, sam osobiście nie jestem przekonany.