Czy pianka poliuretanowa wygłusza - właściwości akustyczne pianek PUR

Jeden z Klientów w rozmowie o ociepleniu poddasza powiedział mi, że słyszał opinię na temat pianek poliuretanowych, że te niestety nie wyciszają dobrze dachu. Przypomniała mi się od razu ulotka, którą już tutaj prezentowaliśmy oraz różne opinie wygłaszane na forach internetowych.

Przyznam się, że nie musiałem zbyt wiele robić, aby pokazać, że jest zupełnie inaczej - wystarczyło pokazać piankę poliuretanową (zawsze staram się mieć przy sobie fragmenty izolacji) i pozwolić na to, aby Klient sam jej dotknął. Zapewne całe zamieszanie z akustyką pianki polega na tym, że cały czas mylone są dwa rodzaje pianek PUR, nie wszyscy wiedzą, że pianka otwarto-komórkowa to pianka miękka, która bardzo dobrze wycisza, zaś pianka zamknięto-komórkowa jest materiałem twardym. Twarde materiały rzeczywiście nie są dobrym izolatorem akustycznym i tu należy się zgodzić w 100%, że pianka taka nie wyciszy poddasza. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę to, że pianka otwarto-komórkowa jest materiałem o niskiej gęstości, czyli jest miękka, to każdy zrozumie, że taki materiał jest bardzo dobrym izolatorem akustycznym.

Pod względem właściwości akustycznych bardzo dobrze, na tle konkurencji prezentuje się pianka poliuretanowa firmy Synthesia S-OC-008. Jest to materiał miękki oraz daje się natryskiwać w jednej lub w dwóch warstwach, co oznacza, że można stworzyć jednolitą warstwę izolacji.