Ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką?

Jakie są koszty ocieplenia poddasza pianką poliuretanową? Gdy przeglądamy różne ogłoszenia możemy spotkać różne ceny pianek, wiele ogłoszeń kusi niską ceną, ale nie zdradza absolutnie szczegółów. Znane są zabiegi marketingowe, które nazwać można "niską piłką", gdzie pokazuje się cenę, która niekoniecznie jest dokładnie tym czego szukamy. Jeżeli mówimy konkretnie o piance PUR do ocieplenia poddaszy to powinniśmy mieć na myśli konkretny współczynniku U, czyli współczynnik przenikania ciepła. Różne zabiegi mające na celu zachęcić klienta do wykonania telefonu często oznaczają, że podawana cena pianki niestety nie dotyczy grubości zalecanej dla budynków mieszkalnych i poddaszy użytkowych.

Jeżeli analizujemy koszty ocieplenia poddasza użytkowego, w nowym budynku to powinniśmy brać pod uwagę, przy piance otwarto-komórkowej, grubość izolacji 20 cm. Jest to taka warstwa izolacji, która z jednej strony nie zabiera nam zbyt wiele przestrzeni, a z drugiej strony gwarantuje osiągnięcie współczynnika wymaganego dla dachów. Przy remontach możemy zachować się inaczej - możemy zmówić ocieplenie pianką o grubości 15 cm gdyż nie jesteśmy tutaj zobligowani do zachowywania współczynnika dla budynków, które powstają współcześnie. Jeżeli jednak budynek ma zostać wybudowany zgodnie z nowymi wytycznymi, gdzie określony jest współczynnik przenikania dla dachu, dla ścian, dla fundamentów - to tutaj trzeba już jednak postąpić zgodnie ze sztuką.

cennikjpg

Gdy widzimy cenę ocieplenia pianką na poziomie 45 zł/m2 a nie widzimy konkretnego opisu co do typu materiału, co do grubości izolacji, to raczej możemy być pewni, że jest to opis mający jedynie na celu zainteresować nas ofertą. Być może jest to wartość, którą dany wykonawca izolacji zażyczy sobie za położenie warstwy 10 cm pianki otwarto-komórkowej, a może 15 cm. Możemy także spotkać ceny opisane jako 2,50 zł/m2 albo 3 zł/m2.

Ile kosztuje dobra pianka poliuretanowa?

Czasy, w których jedynie cena decydowała o zakupie minęły już chyba na dobre. Być może istnieje jakiś odsetek klientów, którzy kierują się tym kryterium, ale wielu już doświadczyło goryczy porażki i przy budowie domu stara się wybierać materiały pewne, gwarantujące jakąś konkretną jakość. Podobnie jak do nowego domu nie będziemy chcieli zamontować najtańszych okien, najtańszych drzwi zewnętrznych i wewnętrznych - tak samo sytuacja przedstawia się w izolacji. Coraz bardziej poszukujemy jakości, rozwiązań, które "obliczone" są na lata.

Różnice w cenach pianek poliuretanowych wbrew pozorom nie są duże. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że poddasze, a konkretnie powierzchnia, którą chcemy zaizolować to zaledwie 130 m2 a różnica pomiędzy dobrą pianką i uczciwym wykonawcą, a wykonawcą, który niestety nie gwarantuje niczego to np. 5 zł/m2 - łatwo więc obliczyć, że sprawa rozgrywa się o 650 zł. Przy budżecie budowy domu nie jest to wartość, która staje się poważną barierą.

Obserwując rynek izolacji natryskowym można dojść do takich wniosków:
  • jeżeli widzimy niską cenę to może być to cena za mniejszą grubość niż 20 cm;
  • jeżeli jakiś wykonawca odstaje znacząco cenowo to może niestety oznaczać, że dopiero rozpoczyna on swoją zawodową "przygodę" z ocieplaniem pianką i nie umie jeszcze wszystkiego dobrze obliczyć;
  • jeżeli cena za konkretny materiał jest bardzo niska to może oznaczać także sytuacje, gdzie proponowany materiał nie jest materiałem oryginalnym, być może jest przeterminowany itd.
Najczęściej jednak możemy się spotkać z sytuacją, że nowa firma, która zajmuje się natryskiem, albo lepiej - chce zajmować się natryskiem pianki PUR nie umie obliczyć odpowiednio zużycia materiałów, przyjmując gęstość deklarowaną produktu jak dokładne zużycie materiału. Często takie przygody kończą się stratami, a w wielu przypadkach upadkiem firmy.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Możemy zagwarantować Państwu to co w tej branży jest najcenniejsze: uczciwość w relacjach z klientem.