Jak dobrać moc agregatu prądotwórczego do maszyn?

Postanowiliśmy kupić własny, mocny agregat prądotwórczy do zasilania maszyn. Okazuje się on niezbędny w naszej pracy, a jak wiadomo "kto swoje nosi, nikogo nie prosi". Nie wszędzie taki agregat jest potrzebny i wiele prac związanych z ocieplaniem poddaszy możemy zrobić, korzystając z podłączenia do sieci elektrycznej naszego Klienta, ale niestety, coraz więcej nowych budynków nie jest wyposażonych w przyłącza tak dużej mocy. W niektórych miastach są również takie osiedla, gdzie zupełnie zasilanie 3-fazowe nie jest dostępne, ale nawet tam, gdzie są nowe obiekty i nowe sieci energetyczne może być z tym problem.

Jakiej mocy potrzebujemy do zasilania maszyn do natrysku pianki PUR?

Do wykonywania prac związanych z natryskiem pianki potrzebujemy podłączyć się do napięcia 3-fazowego, czyli 400V. Przyłącze powinno być zabezpieczone bezpiecznikami min. 25A dla każdej fazy. Takie zasilanie umożliwi prace maszyn, a w szczególności "start" kompresora. Kompresor wyposażony w silnik elektryczny 7,5kW przy rozruchu potrafi mieć zapotrzebowanie przekraczające czterokrotnie tą wartość. Jeżeli do tego dodamy sam reaktor do produkcji pianki okaże się, że bezpiecznik 25A jest minimalną wartością, a i te czasami potrafią rozłączyć się przy uruchomieniu maszyn.

Zdarza się również tak, że w obiekcie istnieje na pozór wystarczające przyłącze prądowe, ale z uwagi na wiek instalacji, brak konserwacji, nie warto ryzykować jej przeciążenia. Podłączenie takich maszyn to duże obciążenie i przy starych instalacjach może to okazać się bardzo ryzykowne.

Jedynym rozwiązaniem, które wtedy można zastosować (pomijając pożyczanie prądu od sąsiada) jest podłączenie maszyn do agregatu prądotwórczego. Jakiej mocy powinien być agregat, aby zasilić silnik elektryczny 7,5kW oraz maszynę do produkcji pianki? Dobór można oczywiście przeprowadzić opierając się na wyliczeniach, ale jak wiemy "papier przyjmie wszystko" więc idealnym rozwiązaniem jest wykonanie próby podczas pracy. Okazuje się, że chcąc skutecznie wykonywać usługi ocieplania pianką potrzebujemy agregatu prądotwórczego o mocy 50kW. Taka moc gwarantuje nam prawidłową prace kompresora i reaktora pianki.

Być może maszyny mogłyby pracować na agregacie 40kW, ale wówczas ten agregat byłby ciągle przeciążany i spalanie paliwa okazałoby się większe niż przy agregacie 50kW. Dbając więc o swój komfort i portfel Klienta zdecydowaliśmy się na zakup większej maszyny.