Jak przygotować poddasze do ocieplenia pianką PUR

Ocieplenie pianką poliuretanową jest coraz bardziej popularne. Niestety cały czas brakuje na rynku fachowców, którzy dysponują odpowiednią wiedzą, aby prawidłowo przygotować poddasze do wykonania izolacji natryskowej pianką PUR. Często także powtarzane są różne nieprawdziwe informacje na temat pianki i wymyślonych minusów tej metody ocieplenia. W tym artykule postaramy się przedstawić informacje potrzebne inwestorom, którzy chcą skorzystać z tej metody, aby zapewnić sobie przyszłe oszczędności w ogrzewaniu.


Na jakim etapie budowy należy wykonać ocieplenie pianką?

Ocieplenie pianką możemy wykonać na wielu etapach budowy, ale najkorzystniej jest wykonać taką izolacje tuż przed pracami wykończeniowymi. Pianka będzie najlepiej przylegać do ocieplanej powierzchni, kiedy ta powierzchnia będzie sucha i posiadać odpowiednią temperaturę. Takie warunki łatwo uzyskać w końcowej fazie budowy - po wykonaniu posadzek i tynków. Szczególnie przy tynkach maszynowych do budynku wprowadzamy ogromne ilości wody, więc po wykonaniu takich tynków okres suszenia będzie musiał potrwać jakiś czas. Oczywiście możemy sztuczne osuszać budynek, ale to generować będzie dodatkowe koszty. Jeżeli jednak zależy nam na czasie to takie rozwiązanie jest konieczne.


Czy przy ociepleniu pianką należy wykonać stelaż do płyty G-K?

Dla inwestora najważniejsze jest to, aby izolacja, którą zamówił była skuteczna - należy unikać sytuacji, w której podczas prac wykończeniowych wycinamy dziury w izolacji, aby zamocować wieszaki do stelażu. Te prace należy wykonać przed wykonaniem izolacji pianką. Ten sposób przygotowania poddasza do natrysku pianki jest najczęściej spotykany. Można jednak wykonać cały stelaż przed wykonaniem natrysku pianki PUR - takie rozwiązanie niestety utrudnia prace operatorowi, który wykonuje izolacje pianką, ale z punktu widzenia inwestora może mieć to uzasadnienie. Wykonując docelowy stelaż inwestor ma pewność, że grubość izolacji w każdym miejscu będzie można łatwo skontrolować, a pianka układana pod stelaż, rosnąc może go usztywnić. Takie rozwiązanie warto zastosować wszędzie tak, gdzie mamy do czynienia z dużymi płaszczyznami płyt G-K. Jeżeli inwestorowi zależy na niskiej cenie natrysku pianki - powinien on zamocować wieszaki, ale jeżeli jest on w stanie zapłacić więcej za ocieplenie to wówczas powinien wykonać już cały stelaż, aby pianka mogła go dodatkowo usztywnić.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony, gdzie przeczytają Państwo więcej ciekawych informacji na temat ocieplenia pianką poliuretanową.