Jak przygotować poddasze do ocieplenia pianką PUR

Ocieplenie pianką poliuretanową jest coraz bardziej popularne. Niestety cały czas brakuje na rynku fachowców, którzy dysponują odpowiednią wiedzą, aby prawidłowo przygotować poddasze do wykonania izolacji natryskowej pianką PUR. Często także powtarzane są różne nieprawdziwe informacje na temat pianki i wymyślonych minusów tej metody ocieplenia. W tym artykule postaramy się przedstawić informacje potrzebne inwestorom, którzy chcą skorzystać z tej metody, aby zapewnić sobie przyszłe oszczędności w ogrzewaniu.

Na jakim etapie budowy należy wykonać ocieplenie pianką?

Ocieplenie pianką możemy wykonać na wielu etapach budowy, ale najkorzystniej jest wykonać taką izolacje tuż przed pracami wykończeniowymi. Pianka będzie najlepiej przylegać do ocieplanej powierzchni, kiedy ta powierzchnia będzie sucha i posiadać odpowiednią temperaturę. Takie warunki łatwo uzyskać w końcowej fazie budowy - po wykonaniu posadzek i tynków. Szczególnie przy tynkach maszynowych do budynku wprowadzamy ogromne ilości wody, więc po wykonaniu takich tynków okres suszenia będzie musiał potrwać jakiś czas. Oczywiście możemy sztuczne osuszać budynek, ale to generować będzie dodatkowe koszty. Jeżeli jednak zależy nam na czasie to takie rozwiązanie jest konieczne.

Czy przy ociepleniu pianką należy wykonać stelaż do płyty G-K?

Dla inwestora najważniejsze jest to, aby izolacja, którą zamówił była skuteczna - należy unikać sytuacji, w której podczas prac wykończeniowych wycinamy dziury w izolacji, aby zamocować wieszaki do stelażu. Te prace należy wykonać przed wykonaniem izolacji pianką. Ten sposób przygotowania poddasza do natrysku pianki jest najczęściej spotykany. Można jednak wykonać cały stelaż przed wykonaniem natrysku pianki PUR - takie rozwiązanie niestety utrudnia prace operatorowi, który wykonuje izolacje pianką. Nie jest on wówczas w stanie ładnie i równo ułożyć pianki PUR. Takie utrudnienie może również dodatkowo przełożyć się na skuteczność dotarcia w każde miejsce. Jeżeli inwestorowi zależy na niskiej cenie natrysku pianki - powinien on zamocować wieszaki przed wykonaniem natrysku piani, ale nie montować profili.

Kolejnym elementem, nad którym należy się zastanowić to ewentualne zabezpieczenie gotowych tynków i stolarki okiennej. Przy większych realizacjach, gdzie układ ścian jest mniej skomplikowany taką usługę wykonujemy w ramach ceny, które prezentujemy na stronie. Jeżeli jednak obiekt posiada wiele ścian, które należy zabezpieczyć wówczas osobno wyceniamy taką usługę jako element dodatkowy  i opcjonalny do wykonania izolacji natryskowej. Warto dodać, że do takiego zabezpieczania używamy solidnych folii i taśm tynkarskich - zwykłe taśmy malarskie nie są w stanie utrzymać się pod naporem ciśnienia powietrza, tak więc oklejenie może być nieskuteczne. W ten sposób dajemy wybór Klientowi - może on zamówić usługę ocieplenia pianką z oklejaniem ścian lub, chcąc zmniejszyć koszty, wykonać zabezpieczenie we własnym zakresie. Zdarza się również, coraz częściej, że izolacje pianką wykonywane są w budynkach zamieszkałych, które akurat przechodzą remont. Szacuje się, że takich remontów, w których wymieniana jest izolacja dachu będzie coraz więcej. Powodem jest przede wszystkim nieskuteczność izolacji przy zastosowaniu metod tradycyjnych. Nasze doświadczenie pokazuje, że jest wiele osób, które zmieniają ocieplenie poddasza, rezygnując z wełny na rzecz pianki poliuretanowej.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony, gdzie przeczytają Państwo więcej ciekawych informacji na temat ocieplenia pianką poliuretanową.