Klasa palności pianki poliuretanowej otwarto-komórkowej.

Ostatnie kilka spotkań z Klientami, którzy są zainteresowani ociepleniem poddasza pianką pokazały mi, że warto o tym cały czas mówić i przypominać. Jest pewna grupa osób, które nie wierzą w to, że pianka PUR jest materiałem absolutnie bezpiecznym. Warto też, abym powiedział, że jedno z ostatnich zamówień na ocieplenie pianką zamówił u nas zawodowy strażak - myślę, że dokładnie przemyślał on swoją decyzję. Miałem też spotkanie z pewnym niedowiarkiem. Otóż młode małżeństwo wybierało metodę ocieplenia poddasza w swoim nowym domu. Wyraźnie mąż Klientki nie był zwolennikiem pianki i podkreślał to na każdym kroku. Kiedy wszystkie argumenty dotyczące skuteczności zostały obalone, nadszedł czas na palność. Klient twierdził, że pianka do ocieplenia poddasza spowoduje, że najmniejsze źródło ognia zamieni ich dom w płonącą pochodnie.

Czy pianka do ocieplenia jest łatwopalna?

Nie pozostało mi nic innego jak zademonstrować właściwości pianki na konkretnym przykładzie. W samochodzie miałem próbki pianki otwarto-komórkowej Synthesia S-OC-008 w klasie palności F (warto zaznaczyć tu również, że ten sam model występuję w wersji E, czyli o podwyższonych parametrach reakcji na ogień). Przy użyciu zapalniczki podpaliłem fragment pianki, a następnie zabrałem źródło ognia. Pianka sama zgasła w sekundzie. Tą czynność powtórzyłem kilka razy. Po chwili Klient stwierdził: "No, nie pali się".

Okazało się, że Klient wyobrażał sobie, że pianka do ocieplenia poddasza pali się tak jak pianka montażowa, z którą wcześniej miał kontakt. W ciągu kilku chwil jego wątpliwości zostały rozwiane i mogli już w 100% zdecydować, że do ocieplenia poddasza wybiorą piankę poliuretanową. Teraz wiem, że ważne jest, aby demonstrować Klientom to jak pianka reaguje na ogień.

Osobom, które chcą czuć jeszcze większy komfort zawsze możemy polecić piankę z większą ilością uniepalniacza. Jest to pianka stosowana najczęściej do ocieplenia budynków, w których ze względu na przeznaczenie wymogi przeciwpożarowe są większe nieco większe.

Kolejną rzeczą, którą warto brać po uwagę to jest dopływ powietrza, które w procesie spalania odgrywa ważną rolę. Na tym polu pianka może okazać się nawet lepszym materiałem - pianka podczas spalania nie opada, nie kapie, ona po prostu obkurcza się blokując jednocześnie dostęp do głębszych warstw siebie samej jak również do konstrukcji dachu. Do spalenia zabudowy G-K potrzebny jest czas, a do rozwoju ognia potrzebny dobry dostęp tlenu. Osoby, które są zainteresowane wykonaniem izolacji natryskowej, a chciałyby zobaczyć na własne oczy jak wygląda proces takiego spalania, prosimy o kontakt.