Ocieplenie poddasza pianką bez deskowania?

Czasami możemy spotkać się z opinią, że pianka nie może być stosowana bezpośrednio na membranę dachową. Czy to jest prawdą? Czy pianka w jakiś sposób może zagrozić membranie dachowej? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy zapewne dowiedzieć się czegoś więcej o membranach dachowych i jaką rolę one pełnią.

Membrany dachowe zwane także często foliami dachowymi są materiałem paroprzepuszczalnym. Ich zadaniem głównie jest umożliwić odprowadzenie wilgoci z warstwy izolacji, a jednocześnie nie pozwolić, aby woda, w postaci kropli, przedostała się do wnętrza, do przegrody z izolacją.

Membrany dachowe zbudowane są z kilu warstw włókniny polipropylenowej. Można jest stosować bezpośrednio na krokwie lub na deskowanie. Jest to tworzywo sztuczne podobnie jak pianki poliuretanowe - tutaj stosowany jest polipropylen, czyli polimer z grupy poliolefin. Membrany dachowe charakteryzują się konkretnym parametrem paroprzepuszczalności, jednak warto wiedzieć, że w większości przypadków pianki poliuretanowe, otwarto-komórkowe mają większą zdolność do przepuszczania pary wodnej - są bardziej paroprszepuszczalne. Na membrany dachowe powinna być natryskiwana elastyczna pianka PUR w wersji otwarto-komórkowej. Nie należy stosować twardych pianek - inaczej jak w przypadku natrysku pianki na deski czy płytę OSB.

dekarz_ostrolekajpg

Osobom, które potrafią analizować dokumentację możemy polecić, aby przeczytali informacje techniczne na temat zastosowanej membrany dachowej. Łatwo się dowiedzieć, że pianki poliuretanowe otwarto-komórkowe mają współczynnik przenikania pary wodnej większy niż membrany. Wiele osób twierdzi nawet, że taka opcja, gdzie wykonuje się natrysk pianki na membranę jest lepsza niż natrysk na pełne deskowanie. Oczywiście w obydwu przypadkach nie ma przeciwwskazań, aby zastosować piankę PUR.