Ocieplenie poddaszy pianką jest tańsze niż ocieplenie wełną?

Porównując koszty wykonania i ceny materiałów ocieplenia poddasza wełną i pianką PUR czasami możemy być zaskoczeni - może okazać się, że pianka jest tańsza niż wełna. Ceny ocieplenia tymi materiałami są już teraz podobne do siebie, ale zdarzają się przypadki, gdzie zdecydowanie wygrywa pianka poliuretanowa. Dzieję się tak głównie za sprawą kosztów robocizny.

Każdy kto miał kontakt z watą wie, że nie jest to materiał "przyjemny" dlatego coraz trudniej znaleźć szanowanych fachowców, którzy podejmują się takich zadań za niskie stawki. Przy kompleksowej realizacji wykonawcy liczą sobie min. 15 zł/m2 za ułożenie + materiały, a tych materiałów zbiera się dość dużo. Jednak gdy dach jest bardziej skomplikowany, albo inwestor ma spore wymagania co do jakości wykonania i grubości izolacji koszt ułożenia samej wełny może kształtować się w wysokości nawet 40 zł/m2 (autentyczna wycena, którą pokazał nam nasz Klient). Czy można się dziwić, że cena jest tak wysoka? Otóż w rozmowie z Klientem, który otrzymał drogą ofertę na wykonanie ocieplenia poddasza watą stwierdziliśmy wspólnie, że stawka nie jest wcale wysoka jak za trud, który trzeba tutaj ponieść. Otóż spory budynek, na dużej części bez stropu zmusza do tego, aby dużą część zadania wykonywać z rusztowania. I proszę sobie teraz wyobrazić taką pracę, gdzie kilku ludzi podaje watę na wysokość 4-5 m.

koszt_ocieplenia_poddaszajpg

Chociaż producenci waty stosują rozmaite zachęty dla wykonawców, którzy zdecydują się ocieplać poddasza ich produktami, fundują ubrania robocze czy też narzędzia to jednak spora część wykonawców przekonuje się, że jest to praca, której być może nie warto nawet wykonywać za 20 zł/m2, a nawet za 30 zł/m2. Pikanterii dodaje fakt, iż kamera termowizyjna nie jest dziś przedmiotem trudno dostępnym a braki w izolacji można odkryć nawet tymi kamerami, które kosztują około 1000 zł i można je dołączyć do telefonu komórkowego. Jeżeli nawet wady izolacji nie zostaną odkryte przy pomocy kamery termowizyjnej to Konsument jest przede wszystkim przez prawo, gdzie za wady ukryte może on pociągnąć wykonawcę usługi budowlanej nawet w okresie do 10 lat. Wizja takiej reklamacji również skutecznie odstrasza niektórych, chociaż niestety zdecydowania większość nie jest tego zupełnie świadoma.

ocieplenie_poddaszajpg

Porównując koszty i czas wykonania izolacji może więc okazać się, że ocieplenie poddasza pianką jest tańsze głównie za sprawą wysokich kosztów robocizny - materiał jakim jest wata rzeczywiście jest tańszy, pianka nieco droższa, ale coraz więcej osób podejmuje decyzje świadomie i potrafi przeanalizować wszystkie koszty: ceny materiałów, koszty odpadów i ceny robocizny.
O ile przy ociepleniu pianką koszty rozkładają się w taki sposób, że 80% ceny to koszt materiału, a tylko 20% koszt robocizny. W przypadku wykonania ocieplenia watą ten rozkład jest zupełnie inny - tutaj koszt robocizny stanowi większą część niż w przypadku ocieplenia pianką.

Zobacz: koszt ocieplenia pianką.

ocieplenie_pianka_purjpg