Pianka poliuretanowa - cena za kg

Popularność izolacji natryskowych pianką poliuretanową sprawia, że coraz więcej osób chce właśnie ten materiał wykorzystać do ocieplenia poddasza, zarówno w domach nowych jak i podczas różnego rodzaju remontów. Pojawia się więc pytanie o koszty ocieplania poddasza. Zdarzają się inwestorzy, którzy po kilku telefonach do firm wykonujących izolacje natryskowe, kiedy to usłyszą cenę za m2 w przedziale od 50 do 70 zł rozpoczynają poszukiwania tańszego sposobu na ocieplenie. Pojawia się wtedy pytanie: jaka jest cena pianki poliuretanowej za kilogram? Oczywiście nie wiedzą oni, że cena kg surowców, z których jest produkowana pianka PUR nie przekłada się bezpośrednio na koszt gotowej izolacji - pomijając nawet marżę wykonawcy, to cena za kg zupełnie nic nie mówi o realnych kosztach.

Trzeba wiedzieć jedno: firmy, które nazywane są producentami pianek poliuretanowych w rzeczywistości są producentami składników do produkcji pianki PUR. Oni sprzedają swoje produkty w przeliczeniu na kilogramy. Jednak to firmy wykonujące izolacje natryskową tak na prawdę są producentami pianki - dokładnie tak to wygląda, że pianka produkowana jest na budowie, tak więc w dużej mierze to właśnie wykonawca izolacji jest odpowiedzialny za zachowanie prawidłowości tego procesu. Niewiedza w tym zakresie będzie mogła skutkować tym, że inwestor otrzyma izolacje, która nie osiąga zakładanych parametrów.

Poszukiwanie najniższej ceny za kg pianki poliuretanowej nie ma więc większego sensu. Jeżeli inwestor ma takie przeczucie, że rozliczenie za kilogram materiału będzie dla niego lepszym rozwiązaniem aniżeli cennik podany za m2 izolacji przy konkretnej grubości, to oczywiście nasza firma również ma taką możliwość, aby wprowadzić ten model rozliczenia - dokładnie za każdy kilogram składników do produkcji pianki PUR. Dysponujemy maszyną wyposażoną w licznik, który precyzyjnie pokaże zużycie. Można także dokonać zważenia beczek przed wykonaniem natrysku i po wykonaniu, aby obliczyć realne zużycie materiałów. Takie rozwiązanie byłoby dla nas nawet lepsze - nie byłoby potrzeby mierzenia dachu, rozliczenie następowałoby po wykonaniu całości zadania w oparciu o zużycie. Czy jednak ktoś chciałby zgodzić się na coś takiego i zamówić izolacje znając tylko przybliżony koszt całości?

Musimy jeszcze pamiętać, że nawet w przypadku takim, gdy pianki w przeliczeniu za kg kosztują tyle samo to np. osiąga się z nich zupełnie różne rezultaty. Najwyraźniej będzie to widać gdy przeanalizujemy koszt pianki otwarto-komórkowej i zamknięto-komórkowej. Nawet przy identycznej cenie za kilogram tych składników efekty będą bardzo różne. A gdy dodatkowo przeliczymy te koszty na osiągane współczynniki przewodzenia ciepła to zobaczymy pełniejszy obraz całości.