Zmiany w cenniku ocieplania poddaszy pianką poliuretanową.

Rok 2017 przynosi bezustanne zmiany cen izolacji natryskowych. Pianki PUR wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu i do produkcji rozmaitych materiałów budowlanych. Ceny materiału niekorzystnie wpływają na propagowanie tej metody izolacji, ale nie są jeszcze absolutną barierą. Osoby, które budują swój własny dom, jeżeli przekonają się do tej metody, bo np. ich znajomi mają już taką izolacje i są bardzo zadowoleni, nie będą skłonni zrezygnować z ocieplenia pianką ze względu na nieco wyższą cenę, niż ta, która obowiązywała w roku 2016.

Trzeba też wiedzieć, że sporą część podwyżek wykonawcy izolacji pianką wzięli na swoje barki, rezygnując z oczekiwanych dochodów. Można powiedzieć, że cała branża rok 2017 będzie mogła zaliczyć jako strata - biorąc pod uwagę wynagrodzenia pracowników, koszty konserwacji sprzętu i koszty zakupu materiałów zabezpieczających. Jeżeli w roku 2016 cena za ocieplenie pianką oscylowała w granicach 50-55 zł/m2 to w roku 2017 powinna wynosić 70-75 zł, aby uzyskać podobny poziom zysku. Ceny izolacji jednak nie poszybowały aż tak wysoko. Nadal na rynku można znaleźć oferty od firm w cenie ok. 55-65 zł/m2. Taki zakres cen dostępny jest również w naszej ofercie. Firmy takie jak nasza, w nadziei na ponowną obniżkę nie pozwoliły sobie na tak znaczną podwyżkę. Naszym zdaniem należy patrzeć na cały biznes długofalowo. Nie można zbyt gwałtownie reagować na wahania cen materiałów, bo takie zachowanie może zniechęcić inwestorów do stosowania tej metody - a bezwzględnie należy dodać, że w chwili obecnej jest to najskuteczniejszy sposób na ocieplenie poddasza.

Kiedy spadną ceny pianki PUR?

Z pewnością wielu wykonawców izolacji pianką zadaje sobie to pytanie. Należy zacząć do wyjaśnienia, dlaczego nastąpił tak znaczny wzrost ceny izolacji pianką w roku 2017. Powodem były braki w materiałów. Doszło nawet do takiej sytuacji, że spora część firm w miesiącu czerwcu czy lipcu nie była w stanie wykonywać natrysku pianki ze względu na brak materiałów. Problemy z dostępnością pianki PUR miał każdy z istniejących na runku dostawców i producentów. W najmniejszym stopniu sprawa ta dotknęła firmy pracujące na piankach amerykańskich i kanadyjskich. Jednak na polskich budowach przeważają już pianki polskie i inne, produkowane na naszym kontynencie. Europejscy producenci coraz bardziej udoskonalają swoje produkty, w efekcie czego wiele produktów (np. firmy Synthesia) posiada bardzo dobre parametry, w wielu płaszczyznach przewyższając konkurencje z za oceanu..

Wracając jednak do pytania - ceny pianki PUR mają szanse być niższe w sytuacji, kiedy na rynku przestanie brakować materiałów. Teraz dostawcy pianek i producenci korzystają z okazji na zarabianie większych pieniędzy. Dziś to oni czerpią korzyści z faktu, że brakuje na rynku pianek. Mogą podnosić ceny, bez ryzyka, że nie znajdą nabywców. To jest oczywisty mechanizm rynkowy, nie można się temu dziwić. Jeżeli producenci wiedzą, że nie ma absolutnie żadnego ryzyka, że towar nie zostanie sprzedany, jest wręcz odwrotnie - firmy płacą zaliczki, dokonują płatności z góry i czekają tygodniami na dostawę, to istnieje okazja do podniesienia ceny.

Jednak wszyscy wykonawcy i inwestorzy mają nadzieję, że może już późną jesienią 2017 ceny spadną. Już dziś widać pozytywne symptomy.