Pianka poliuretanowa - jaka cena beczki w tym roku?

Poprzedni rok obfitował w ciągłe zmiany ceny izolacji natryskowych. Co chwila były aktualizowane cenniki dystrybutorów oraz cenniki wykonawców izolacji pianką poliuretanową. Osoby, które planują wykończenie domu, jak również wykonawcy obserwują uważnie ceny beczek z pianką PUR. Widać jakieś delikatne wahania. Niektóre firmy z racji okresu zimowego obniżają nieznacznie ceny, ale jest to zbyt niewielka zmiana, aby przełożyła się bezpośrednio na zmianę ceny izolacji u klienta.

Na targach BUDMA prezentowało się wielu producentów i dystrybutorów pianek poliuretanowych. Podczas takich spotkań w większości przypadków rozmawia się raczej o technologii, o problemach na rynki - o cenach pianki PUR raczej rzadko, gdyż jak wiadomo, cena nie jest tutaj najważniejszym wyznacznikiem. Przynajmniej nasza firma i nasz dostawca wychodzimy z takiego założenia - ważne są parametry pianki, powtarzalność produktu, struktura materiału czy chociażby brak brzydkiego zapachu już podczas natrysku.

stoisko_pianki_synthesiajpg

Czy cena materiałów będzie wzrastać? Być może w tym roku nie będzie takich problemów z jednym ze składników, którego braki powodowały takie problemy z dostępnością materiałów. Większość producentów jest dobrze przygotowana do wiosennego sezonu, a wiele firmy również w okresie zimowym pracuje przy natryskach pianki. Istnieje jednak zagrożenie, tak samo jak w innych dziedzinach związanych z budownictwem, że ceny wzrosną. Warto wiedzieć, że pomimo wzrostu cen wielu wykonawców nie zdecydowała się, aby całkowicie przełożyć podwyżkę na cenę końcową. Z tego powodu także wiele firm mogła popaść w finansowe kłopoty - firmy, które dłużej istnieją na rynku wiedzą, że spora część zarobionych środków musi być wykorzystana na serwis i konserwacje maszyn do natrysku pianki lub maszyn pomocniczych.