Produkcja pianki PUR - świadomość procesu.

Myśląc o producencie pianki poliuretanowej bardzo często mówimy o firmach dostarczających komponenty do produkcji. To prawda, że takie firmy aby przygotować odpowiednią formułę muszą przecież ją przebadać, więc one także musiały ją wyprodukować, ale w rzeczywistości producentem pianki, producentem izolacji jest firma, która wykonuje natrysk pianki. To właśnie w tym momencie powstaje gotowy produkt. Warto o tym wiedzieć, aby uniknąć nieporozumień i zwiększyć swoją świadomość w tej dziedzinie, szczególnie, że już wcześniej pisaliśmy na temat potencjalnych błędów w temacie "Ocieplanie pianką - wady."

Takie rozumowanie, że producentem pianki jest np. firma Synthesia, Purinova, PCC Prodex czy Demilec jest dość wygodne dla wykonawców, gdyż w rozmowie ze swoim Klientem mogą oni mówić o ewentualnej jakości izolacji, ale w rzeczywistości mówią przecież o jakości dostarczonych komponentów, z której oni mogą wyprodukować izolacje, wyprodukować piankę poliuretanową.

W prawidłowym rozumieniu tej sprawy producentem pianki PUR jest właśnie ta firma, która w rynku postrzegana jest jako wykonawca izolacji. Maszyna do natrysku pianki to nic innego jak agregat do produkcji pianki. Dobrze jest również wiedzieć, że ten proces produkcji powinien odbywać się w ściśle określonych warunkach uwzględniających nawet takie elementy jak ciśnienie, w którym dokonywane jest mieszanie składników A i B, temperatury składników, temperatura i wilgotność otoczenia jak również temperatura i wilgotność podłoża.

Czy można wyprodukować piankę PUR w sposób poprawny bez uwzględnienia tych elementów? To właśnie "producent pianki" czyli "wykonawca izolacji" powinien zbadać te elementy, aby mieć pewność, że izolacja jest wykonywana w sposób prawidłowy. Nie zrobi tego za nas firma dostarczająca komponenty, nie mogą oni przyjechać na każdą budowę, na której odbywa się natrysk pianki, nie będą także wykonywać ustawień maszyny, badać ciśnień i temperatur - ten obowiązek spoczywa właśnie na producencie, producencie w rozumieniu normy dotyczącej izolacji natryskowych.