Zapach pianki poliuretanowej - czy pianka PUR śmierdzi?

Czy pianka poliuretanowa śmierdzi? Jaki jest zapach pianek PUR? Jak długo trzeba wietrzyć poddasze po natrysku pianki poliuretanowej? Takie pytania padają często podczas rozmowy z Klientami.

Przypomina mi się jedna z realizacji. Było to dość duże poddasze, a w związku z tym, że ważniejsze dla nas jest solidne wykonanie, a nie szybkość - prace nad izolacją natryskową rozłożyliśmy na dwa dni. Drugiego dnia pojawiamy się na budowie u Klienta, który wita nas z uśmiechem i mówi, że dziś już zupełnie nie czuć zapachu w domu. Osobiście byłem zdziwiony tym wyznaniem, ale dalsza rozmowa dała mi pełniejszy obraz i odpowiedziała, dlaczego nasz Klient tym faktem jest tak zdziwiony. Usłyszeliśmy historię o tym jak jego sąsiad wykonywał izolacje pianką PUR i po realizacji jeszcze kilka długich tygodni czuć było nieprzyjemny zapach.

Jakiś czas temu odebrałem telefon od pani, która chciała zapytać jak długo utrzymuje się nieprzyjemny zapach pianki PUR, bo u niej trwa już to 3 miesiące, a wietrzenie nie wiele daje.

Wielu powiedziałoby zapewne, że wykonawca użył słabej jakości materiału i dlatego nieprzyjemny zapach utrzymuje się tak długo, ale to niestety nie jest prawdą. Pianki poliuretanowe pod tym względem są podobne (również pod innymi względami) i o ile zostały prawidłowo przetworzone - nie powinny występować takie problemy. I tu dochodzimy do sedna sprawy - prawidłowe przetworzenie.

Wykonywanie izolacji natryskowych pianką PUR to nie tylko sprawne władanie pistoletem natryskowym, ale przede wszystkim produkcja pianki PUR. Pisaliśmy już na ten temat w artykule pod tytułem: Produkcja pianki PUR - świadomość procesu. Ten artykuł polecamy sobie przypomnieć. Jeżeli izolacja pianką została dobrze wykonana to problem zapachu nie istnieje. Jeżeli jednak podczas aplikacji zostały popełnione błędy to wówczas może okazać się, że zapachu nigdy nie uda się pozbyć, chyba, że wraz z izolacją.

Na rynku jest wiele firm, które mają doświadczenie w wykonywaniu izolacji natryskowych, i właśnie takich powinniśmy szukać, firm, które mogą pokazać jakieś zdjęcia z realizacji. Ktoś może powiedzieć, że na zdjęciu nie widać zapachu pianki poliuretanowej. Proszę mi jednak zaufać, że na podstawie zdjęć można już wiele wywnioskować, a z całą pewnością można powiedzieć, że pianka, która śmierdzi również bardzo źle wygląda, może nie mieć odpowiedniej struktury, właściwej barwy, może kruszyć się itp.

Jeśli więc izolacja pianką PUR została wykonana prawidłowo wówczas proces wietrzenia poddasza może trwać od 12 do 48 godzin. Zależy to od warunków pogodowych i dostępu świeżego powietrza do budynku. Z całą pewnością po takim czasie zapach nie powinien być wyczuwalny. Trzeba pamiętać, że pianka po wykonaniu natrysku jest również materiałem fizjologicznie obojętnym, a takie materiały właśnie nie mają zapachu.